Feri Krocka

2008 z knihy Ing. Rudolfa Mladého


František Chrappa nar: 16.7.1934 +1966

Ďalší rodák zo Svätého Jura zo starej vinohradníckej rodiny, vyučený sústružník, ktorý pracoval v KABLO Bratislava. Býval neďaleko Kročkovcov a keďže chodieval okolo ich dielničky, býval aj jej častým hosťom. Ako pán Kročka spomína, bol mimoriadne šikovným sústružníkom, spočiatku pomáhal výrobou niektorých súčiastok "načierno" v práci, neskôr pomáhal aj ako mechanik.

Túžba pretekania bola silná a tak mu pán Kročka pripravil motocykel pre triedu 175 ccm, s ktorou šiel prvé preteky v roku 1957. Už v nasledujúcom roku patril k špičke vo svojej triede, zbieral dobré umiestnenia aj vavríny prevažne na slovenských tratiach, niekedy pretekal aj v Česku.

Jeho sľubne sa rozbiehajúcu pretekársku kariéru predčasne ukončila tragická nehoda pri pretekoch v Žiline. Na preteky sa nastupovalo na mokrú cestu, iba stred bol mierne uschnutý. Odštartoval na prvom mieste, po rovinke pred námestím mu po "plnom plyne" praskla pružinka šupatka....ostal plný plyn, pri pokuse o manévrovanie došlo k pádu a letiaci Chrappa narazil do stĺpa pouličného osvetlenia...

František Chrappa mal dvoch synov, Ivana a Igora, Ivan ostal motocyklom verný dodnes ako jazdec pretekov enduro.

Ing. Rudolf Mladý